? همه چیز در باره بزرگ شدن غدد لنفاوی

شادی فان | بهترین ها و جدید ترین ها

شادی فان | بهترین ها و جدید ترین ها


همه چیز در باره بزرگ شدن غدد لنفاوی

غدد لنفاوی متورم 

همه چیز در باره بزرگ شدن غدد لنفاوی

غدد لنفاوی در تمام قسمتهای بدن وجود دارند. این غدد معمولا بشکل گروهی در کنار هم قرار میگیرند که نمونه هایی از آنها را میتوان در گردن، زیر بغل و کشاله ران لمس نمود. اهمیت غدد لنفاوی ناحیه سر و گردن از  . . .

 

برای مشاهده متن کامل در مرود غدد  لنفاوی  به ادامه مطلب مراجعه نمایید . . .

 

غده لنفاوی چیست؟

غدد لنفاوی در تمام قسمتهای بدن وجود دارند. این غدد معمولا بشکل گروهی در کنار هم قرار میگیرند که نمونه هایی از آنها را میتوان در گردن، زیر بغل و کشاله ران لمس نمود. اهمیت غدد لنفاوی ناحیه سر و گردن از بقیه قسمتهای دیگر بدن بیشتر است.
این غدد لنفاوی بوسیله رگهای لنفی بهم متصل هستند. مایع لنف همان مایع بین سلولی است که در حد فاصل بین سلولها وجود دارد. این مایع بین رگهای لنفی و فضای بین سلولی در گردش میباشد. این مایع بعد از عبور از رگهای لنفاوی در نهایت به جریان خون ریخته میشود.
مایع لنفی و غدد لنفاوی مهمترین بخش سیستم ایمنی بدن هم محسوب میشوند به این دلیل که در آنها گلبولهای سفید (بخصوص لنفوسیتها) و پادتنهای بدن در جریان هستند و بر علیه عفونتها و عوامل عفونی مبارزه میکنند.

چه عواملی باعث بزرگ شدن غدد لنفاوی میشوند؟

غدد لنفاوی طبیعی از نخود کوچکترند. شما ممکن است تا بحال چندتای آنها را زیر پوست لمس کرده باشید. غدد لنفاوی زیر پوستی در صورتی که متورم شوند، راحتتر لمس میشوند. این غدد ممکن است به اندازه مغز بادام یا بزرگتر هم شوند. غدد لنفاوی ناحیه قفسه سینه و شکم در صورتی که خیلی بزرگ هم شوند قابل لمس نخواهند شد.

 

علل بزرگی غدد لنفاوی عبارتند از:

۱) عفونت:
شایعترین علت تورم غدد لنفاوی است. غدد لنفاوی نزدیک محل عفونت سریعتر متورم میشوند. این تورم سریع باعث دردناک شدن این غدد میشود. سلولهای ایمنی از ناحیه این غدد به طرف عوامل عفونت (ویروس و باکتری) حمله ور میشوند. بعد از برطرف شدن عفونت غده لنفاوی به اندازه طبیعی خود بر میگردد البته این بازگشت حدود یک هفته طول میکشد.
عفونت ناحیه حلق و لوزه باعث تورم غدد لنفاوی گردن میشود. عفونت پوست بازو غدد لنفاوی زیر بغل را متورم میکند. غدد لنفاوی کشاله ران هم بدنبال عفونت ناحیه ران و دستگاه تناسلی بزرگ میشوند. خیلی جالب است که بدانید عفونتهای ویروسی میتوانند غددلنفاوی تمام بدن را متورم کنند.

۲) علل دیگر:
موارد کمی را شامل میشوند. از جمله این موارد سرطان است که در مراحل اولیه غدد لنفاوی نزدیک خود را مبتلا میکنند و باعث تورم آنها میشوند. مثلا در سرطان پستان غدد لنفاوی زیر بغل، در سرطان حنجره غدد لنفاوی گردن و در سرطان ریه و دستگاه گوارش به ترتیب غدد لنفاوی قفسه سینه و شکم را متورم میکنند. به یاد داشته باشید که در سرطانها غدد لنفاوی بتدریج بزرگ میشوند و در نتیجه دردناک نیستند.

درمان غدد لنفاوی متورم چیست؟

درمان بستگی به علت ایجاد کننده دارد. تورم غدد لنفاوی در واقع نشانگری از یک بیماری میباشد. به این ترتیب برای کاهش اندازه غده باید بیماری را برطرف نمود که درمانهای متنوعی را شامل میشود. مثلا اگر عامل تورم این غدد عفونت ویروسی باشد، نیازی به هیچگونه درمانی نیست. در صورتی که در سرطانها سختترین درمانها را برای بیمار باید انجام داد.
آیا میدانید که اگر یک غده لنفاوی متورم پیدا کردید، چه کاری باید انجام دهید؟
تورم غده لنفاوی بدنبال عفونتهای ویروسی خیلی شایع است. در این حالت غده لنفاوی بطور متناوب با بهبود و عود عفونت کوچک و بزرگ میشود و معمولا تورم آن با درد همراه است. این نوع تورم غده نیازی به توجه ندارد. درصورتی که علتی برای این تورم پیدا نکردید، اصلا از آن غافل نشوید.
توصیه میشود در موارد ذیل به پزشک خود مراجعه کنید:
– غده یا غدد لنفاوی متورمی که علتش نامعلوم است
– غده ای که بدنبال یک عفونت متورم شده است ولی ۲ هفته بعد از بهبود عفونت همچنان متورم باقی مانده است.
محسن اخگر

.

منبع:irlister.com

 

جهت عضویت در سایت کلیک کنید
جهت عضویت در سایت کلیک کنید

 

۶ نظر

 1. nani گفته است :
  بهمن ۲۱ام, ۱۳۹۱

  سلام دختری ۲۴ ساله ههستم زیر گلوم ابندای سینه غده ای در حال رشد است که در حال بزرگ شدنه سردردهای شدید دارم تپش قلب و نفس تنگی حتی مسافت ۵۰متر هم نمیتونم راه برم اگر از خونه برم بیرون همین مسافت کوتاه هم باعت سر درد شدید و تپش قلبم و اشکال در تنفسم میشه چشام سیاهی میره و ۴بار بالا میارم همچنین صدای زنگی رو هم توی گوشم حس میکنم اما چیزی که بیشتر از همه نگرانم کرده غده زیر گلومه میخواستم ببینم مشکلم چیه و به کدوم دکتر باید مراجعه کنم

 2. neda گفته است :
  اردیبهشت ۱۲ام, ۱۳۹۲

  سلام .من مدتی است غددهای لنفای سینه ام بزرگ شده.باقرص هم کوچکتر نشده. ایا می توان گفت علت چیست

  مدیر سایت پاسخ در تاريخ اردیبهشت ۱۳ام, ۱۳۹۲ ۱۰:۰۶:

  با سلام و آرزوی سلامتی برای شما دوست عزیز
  در این مورد باید شما به پزشک مراجعه کنید.
  اینجا ما فقط بعضی مطالب رو از سایت ها میذاریم تا شاید به درد دوستان بخوره.
  امیدوارم که همیشه سالم باشد

 3. مهشید گفته است :
  بهمن ۲۲ام, ۱۳۹۲

  با سلام مدتی است که غده لنفی زیر گوش چپم بدنبال سینوزیت و عفونت گوش طی یک سرماخوردگی متورم شده و در حال حاضر پس از گذشت مدت دو ماه از سرماخوردگی هنوز متورم می باشد درحالی که چند نوع انتی بیوتیک البته ضعیف مثل اموکسیسیلین،اموکسی کلاو و سفکسیم ۴۰۰ استفاده کرده ام،در همین اواخر این غده که گاها بزرگ و کوچک میشود دردناک نیز شده است ،دوباره که به پزشک مراجعه داشتم ایشان سنوگرافی و ازمایش خون را تجویز کرده اند ،حال می خواستم بدانم که ایا این مورد خطرناک تلقی میشود و امکان دارد که به تومور سرطانی منتهی شود یا خیر؟

 4. س.ن گفته است :
  تیر ۱ام, ۱۳۹۳

  سلام غدد لنفاوی زیر گلویم گاهی ورم می کند یعنی هر روز چند دقیقه طوری احساس خفگی به من دست می دهد و جالب اینکه وقتی اشک می ریزم ورم اش می رود . البته علتش عفونت است و در ضمن بدنم نسبت به آنتی بیوتیک ها مقاوم شده است آیا راهی برای درمان ان وجود دارد؟

  مدیر سایت پاسخ در تاريخ مرداد ۱۳ام, ۱۳۹۳ ۱۱:۱۷:

  دوست عزیز با آرزوی سلامتی برای شما
  باید به اطلاعتون برسونم که باید از متخصصین در این رابطه بپرسید.
  این سایت فقط اطلاع رسانی می باشد.

ارسال نظر
*

 
Code center
فروشگاه نرم افزار اندروید 

36,291 بازدید